SPRAWOZDANIE – od lipca 2011r.


Od 26 czerwca 2011r jestem tutaj proboszczem. A oto sprawozdanie z prac jakie zostały wykonane w ciągu tych sześciu miesięcy.

Ks Prałat Jan Wierzbicki-Proboszcz Parafii

 

* Od początku lipca największą finansową inwestycją było dalsze układanie chodnika  z kostki granitowej przy kościele oraz przylegającego do niego terenu. Dokupiliśmy jeszcze 14 ton kostki granitowej. Wyremontowaliśmy parking przy ulicy. Plac przykościelny został zabezpieczony przed nadmiernym ruchem samochodowym, specjalnymi blokadami. Wszystkie prace zostały ukończone 16 grudnia.


* W tym samym czasie była dokonywana systematyczna modernizacja wnętrza naszej świątyni. Zostały zamontowane dwa ekrany ledowe na których wyświetlane są teksty pieśni liturgicznych.


* Relikwie Św. Wojciecha umieszczone w ołtarzu głównym zostały oddzielone od nawy głównej odpowiednim ogrodzeniem.


* W pracowni konserwatorskiej odnowione zostały dwa krzyże: procesyjny i w kancelarii parafialnej oraz kielich do Mszy Św. pontyfikalnych /czyli odprawianych przez Ks. Arcybiskupa/


* Zostały zakupione lichtarze ze świecami ozdobnymi, pulpit, podstawa pod krzyż, a także paramenty mszalne i liturgiczne: ornat różowy, ornat z wizerunkiem MB Ostrobramskiej i MB Nieustającej Pomocy, ornat z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, Św. Faustyny i Bł. Ks. Michała Sopoćki, specjalny ornat z wizerunkiem Bł. Ks. Michała, te dwa ornaty zostaną poświęcone w Niedzielę Miłosierdzia Bożego i w lutym we wspomnienie Bł. Ks. M. Sopoćki, ornat na Boże Narodzenie, kupiliśmy też trybularz czyli kadzielnicę, łódkę do kadzidła, trójtonowy gong, akolitki - czyli dwie duże świece do uroczystych procesji, świece adwentowe, obrusy ołtarzowe, świece ołtarzowe na okres zwykły i Bożego Narodzenia, alby, komże i sutanny dla asysty ministranckiej. Widzieliśmy podczas pasterki ministranckie stroje.


* Stalle w presbiterium zostały obite tapicerką. Doświetlony został ołtarz główny


* W bocznym ołtarzu z lewej strony jest nowy Obraz z wizerunkiem MB Nieustającej Pomocy i kandelabr: na prośby i dziękczynienia.


* Wszystkie górne kandelabry mają nowe oświetlenie.


* W ramach oszczędności energetycznych zamontowaliśmy wiele czujników oświetleniowych


* Dodatkowe oświetlenie zostało zamontowane w gablotach pod chórem, we wszystkich konfesjonałach. W konfesjonałach została też wykonana tapicerka.


* W absydzie kościoła zostały odsłonięte witraże, na zewnątrz tych okien wstawiono szkło matowe.


* Wymienione zostały szyby pod prawą rozetą na górze. Przywrócono przepustowość rynien wokół kościoła.


* Wymieniliśmy stare kaloryfery: w Oratorium pod kościołem i wszystkich przyległych salach. Dalsza modernizacja linii grzewczej nastąpi latem.


* W żłóbku mamy nowe figury.


* Na plebanii zostało wymienionych 11 okien, dokonano też gruntownego remontu dwóch mieszkań dla księży.


* mieliśmy dwie poważne awarie dzwonów. Został wymieniony zegar i główny mechanizmTo wszystko zrobiliśmy od lipca do dzisiaj, dzięki Waszej ofiarności na tacę w III Niedzielę miesiąca, ofiarom indywidualnym składanym w tygodniu i wpłatom na konto naszej parafii. Bóg zapłać za dar serca. Sukcesywnie też spłacamy raty zaciągniętego od lat kredytu. Jego spłatę sfinalizujemy w 2015 roku.
Podczas kolędy tradycyjnie już rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędą, drugą na kościół. Już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy.
W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 100-lecia naszego kościoła, plany prac na Nowy Rok są już ustalone. Ich sprawozdanie przedstawię za rok. O wszystkim, co robimy informujemy na bieżąco na stronie internetowej naszej parafii.

Remont chodników,podjazdów i odwodnienia zakończyliśmy w grudniu.